logo-samandehi

 
خوش آمدید .پشتیبانی 24 ساعته 7روز هفته 09157766221،05144291041
 
شنبه, 09 بهمن 1400 02:46
Your IP :54.174.225.82
بانک اطلاعاتی PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه 06 اسفند 1389 ساعت 22:13

MySQL Databases: در این بخش می توانید پایگاه داده های MySQL خود را ببینید و آنها را مدیریت کنید. قبل از توضیحات بیشتر مختصری در مورد پایگاه داده شرح خواهیم داد:
پایگاه داده یعنی محل استقرار اطلاعات به صورت دسته بندی شده. استفاده از پایگاه داده باعث می شود که دسترسی به اطلاعات امنیت بالاتری داشته باشد و همچنین اطلاعات در جدولهای مربوطه به طور منظم دسته بندی شوند. ساده ترین اطلاعاتی که می تواند داخل یک پایگاه داده قرار گیرد لیست کاربران سایت به همراه مشخصاتشان است. فرض کنید که سایتی 3 کاربر دارد با نام های ali، hamed و رضا. مشخصات این کاربران را می توان در جدولی مشابه زیر لیست کرد:

 ردیف (user_id)  نام کاربری (user_name)  رمز عبور (user_password)  پست الکترونیک (user_email)  مدیریت (user_admin)
 1 user1
 ************   این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید  1
 2  user2  ************   این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید  0
 3  user3  ************   این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید  0

 
این ساده ترین لیست کاربران یک سایت می تواند باشد. همانطور که می بینید این جدول ستونهایی دارد که با یک عنوان (برای مثال user_name) مشخص کننده ی اطلاعاتی هستند که باید در آن ستون قرار گیرد. مثلاً ستون user_name در برگیرنده ی نام کاربری است. حال هر سطر مربوط به یک کاربر می شود. که مجموعه ای از خصوصیات آن را در خود دارد. این اطلاعات به همین شکل می توانند در یک پایگاه داده جای بگیرند و برای طراح سایت مورد استفاده باشند. در کل هر پایگاه داده حاوی یک یا چندین جدول است. برای مثال اگر شما از سیستم magiconline استفاده می کنید، این سیستم به یک پایگاه داده برای نگهداری و ذخیره کردن اطلاعات سایت شما نیازمند است. وقتی که magiconline روی سرور شما نصب می شود تعدادی جدول را در پایگاه داده ای که شما مشخص کرده اید ایجاد می کند و اطلاعات اولیه را در آنها بارگزاری می کند. حتی متن خبرها نیز در یک جدول ذخیره می شوند. قلب سیستم e107 پایگاه داده آن است. به عبارتی magiconline و تمامی CMSها (سیستم های مدیریت محتوای تحت وب) بدون پایگاه داده مانند فردی بدون حافظه هستند!

هر پایگاه داده یک اسم دارد. برای مثال sample_mysql. زیرا هر سایت می تواند چندین پایگاه داده داشته باشد. (بسته به میزانی که شرکت هاستینگ به شما اجازه ی ساخت پایگاه داده بدهد). حال برای اینکه اطلاعات این پایگاه داده محفوظ بمانند برای هر کدام یک نام کاربری و رمز عبور در نظر می گیرند. زیرا MySQL به شما اجازه می دهد که از پایگاه داده سایتتان حتی در سایتهای دیگر نیز استفاده کنید! همانطور که بعضی از سیستمهای بانکی دنیا پایگاه داده شان را در اینترنت به اشتراک گذاشته اند (البته با امنیت بالا). یا برای یک مثال ساده باید گفت که اطلاعات حساب عابر بانک شما در پایگاه داده ی سایت بانک شما قرار دارد که مثلاً توسط دستگاههای خود پرداز، دستگاههای POS و شعبه های بانک و در کل هر سیستمی که به اینترنت متصل شود قبل دسترسی است. برای همین وجود یک نام کاربری و رمز عبور برای آن الزامی است که هر کسی نتواند به پایگاه داده سایت شما نفوذ کند.
حال برای اینکه لیست پایگاه داده های سایت خود را ببینید در Cpanel خود، وارد MySQL Databases شوید. که در قسمت Current Databases لیست پایگاه داده های سایت شما نمایش داده می شود و در قسمت Current Users لیست کاربران MySQL قرار دارد. برای ساخت پایگاه داده ی جدید در کادر New Databases یک نام به دلخواه وارد کنید و روی دکمه ی Create Database کلیک کنید.نام کامل پایگاه داده معمولاً ترکیبی از نام کاربری Cpanel شما، بعد یک زیر خط و بعد نامی که وارد کرده اید خواهد بود. برای مثال اگر نام کاربری Cpanel شما sample باشد و شما یک پایگاه داده به نام magic ایجاد کنید، نام کامل پایگاه داده شما sample_magic خواهد بود. این کار برای این است که پایگاه داده ی سایت شما بصورت اتفاقی با پایگاه داده ی سایت دیگری که روی همین سرور است اشتباه نشود!
حال شما یک پایگاه داده دارید که البته فقط خودتان به آن دسترسی خواهید داشت و برای دیگران، یا حتی سایتی که طراحی کرده اید یا CMS ای که نصب کرده اید قابل دسترسی نیست. برای اینکه این پایگاه داده قابل دسترسی خارج از Cpanel باشد باید یک نام کاربری ایجاد کنید. در قسمت Add New User در کادر Username یک نام کاربری به دلخواه وارد کنید. (برای اینکه این نام کاربری را فراموش نکنید بهتر است هم نام پایگاه داده ی شما باشد). توجه داشته باشید که هر نام کاربری ای که در این کادر بنویسید - مانند نام پایگاه داده - نام کاملش حاوی یک زیر خط و نام کاربری Cpanel شما نیز می شود. برای مثال اگر نام کاربری Cpanel شما sample باشد و شما نام کاربری user را در این قسمت وارد کنید، نام کاربری کامل sample_user خواهد بود. بعد در کادر های Password و Password (Again) یک رمز عبور به دلخواه وارد کنید. حال روی دکمه ی Create User کلیک کنید.
حال می توانید کاربری را که ایجاد کردید در لیست Current Users ببینید. در آخرین مرحله باید به این کاربر اجازه ی دسترسی به پایگاه داده ای را که ایجاد کرده اید بدهید. برای اینکار در قسمت Add User To Database از کادر User همین نام کاربری را انتخاب کنید و از کادر Database پایگاه داده ای را که ایجاد کردید را انتخاب کنید. و روی دکمه ی Add کلیک کنید.
حال در صفحه ای که باز می شود گزینه ی  ALL PRIVILEGES را تیک بگذارید. این کار باعث می شود که این کاربر بتواند هر کاری با پایگاه داده انجام دهد. لیستی از کارهایی که یک کاربر می تواند با یک پایگاه داده انجام دهد، لیست شده اند که وقتی در این گزینه تیک بگذارید همه شان خودکار تیک می خورند. برای مثال گزینه ی SELECT اگر تیک داشته باشد این کاربر اجازه دارد اطلاعات مورد نظر خود را از پایگاه داده انتخاب و استفاده کند. در نهایت روی دکمه ی Make Changes کلیک کنید.
تمامی سایتهای آماده ای که نصب می شوند (CMS ها) هنگام نصب از شما نام کاربری پایگاه داده، نام پایگاه داده، رمز عبور و در نهایت اسم سرور را می خواهند. که در اکثر موارد نام سرور localhost می باشد. اگر چیزی غیر از این باشد، می توانید آن را از برنامه ی phpMyAdmin پیدا کنید.

آخرین به روز رسانی در شنبه 07 اسفند 1389 ساعت 19:44